تماس با ما

کسانی که به عنوان یاران میثاق با نور برای همکاری جهت گسترش و تعمیق نهضت قرائت متدبرانه قران آمادگی دارند با ما تماس بگیرند.

  تلفن همراه میثاق با نور :   09398297092

کمک های مالی

علاقمندان به حمایت مالی از طرح میثاق با نور می توانند کمکهای مالی خودرا به شماره حساب زیر واریز نمایند بانک ملی:0303230398001 به نام کانون علم ودین بابت گسترش فعالیتهای قرانی

لینک های مرتبط

 

موقعیت ما

مجمع البحرین کجاست؟

مجمع البحرین در سوره ی کهف به عنوان مکان اولین دیدار پیامبر موسی(علیه السلام) با عبد صالح ذکر شده است. اما از نظر جغرافیایی این مکان دقیقا کجاست؟

«وَإِذْ قَالَ مُوسَىٰ لِفَتَاهُ لَا أَبْرَحُ حَتَّىٰ أَبْلُغَ مَجْمَعَ الْبَحْرَيْنِ أَوْ أَمْضِيَ حُقُبًا(۶۰)*….»

«و به خاطر بیاور هنگامی را که موسی به دوست خود گفت: دست از جستجو بر نمی دارم تا به محل تلاقی دو دریا برسم؛هر چند مدت طولانی به راه خود ادامه دهم»

در سوره کهف یکی از داستان های زیبای قرآن را می یابیم که موسی(علیه السلام) جهت کسب علم بیشتر به همراه خادمش برای پیدا کردن بنده ای از بندگان خدا که الله متعال وعده گاهی برای دیدارش مشخص کرده بود رهسپار مسیری می شود و توشه ای از غذا با خود می برند در توشه آنها یک ماهی هم قرار داشت، وقتی آن دو بزرگوار به محل پیوند دو دریا می رسند ماهی زنده می شود و به سوی دریا می رود و ایشان همچنان به راه خود ادامه می دهند تا اینکه گرسنه می شوند موسی به خادمش می گوید از غذایمان بیاور تا بخوریم که بسیار خسته شدیم خادمش یا به قولی یوشع می گوید وقتی کنار آن صخره استراحت می کردیم ماهی را فراموش کردم و شیطان مرا از بیاد آوردن آن باز داشت و در واقع  چنان که ذکر شد ماهی دوباره جان گرفت و آنجا به دریا رفت. موسی (علیه السلام)وقتی این را از وی شنید فرمود این همان جایی است که دنبالش می گشتیم پس بازگشتند و در آن مکان بنده ی صالحی که الله متعال دیدارش را  به موسی وعده داده بود را یافتند.

پس با توجه به داستان موسی(علیه السلام) در سوره کهف مجمع البحرین (پیوندگاه دو دریا) جایی است که ماهی به عنوان نشانه، زنده شده و راه دریا را پیش می گیرد تا معیادگاه موسی و بنده خاص خداوند مشخص شود و همدیگر را ملاقات نمایند الی آخر داستان..

اما اینکه دقیقا مجمع البحرین از نظر جغرافیایی در کجا قرار گرفته است نظرات مختلفی وجود دارد چرا که قرآن محل  آن را بیان ننموده است. در این زمینه نظریه های زیر وجود دارد:

۱-در تفسیر المنیر گفته شده: مجمع البحرین پیوستگاه دو دریاری فارس و روم یعنی محل تلاقی اقیانوس هند و دریای سرخ در تنگه ی باب المندب (باب‌المندب تنگه آبی در قسمت جنوبی دریای سرخ به اقیانوس هند می باشد. تنگهٔ باب‌المندب آبراهی است بسیار استراتژیک که راه کشتی‌های  تجارتی همچنین مسافرتی «در دوران قدیم» از خلیج عدن و اقیانوس هند به درون دریای سرخ بوده است ) کلمه «مجمع» در علم لغت شناسی عربی به جمع شدن چیز های متفرق در یک جا  گفته می شود با این توصیف مجمع البحرین از نظر جغرافیای فقط می تواند رأس محمد باشد چرا که دو خلیج مذکور در یک دریا جمع می شوند.

اگردقیق تر بررسی کنیم کلمه التقاء مثل:(مَرَجَ الْبَحْرَيْنِ يَلْتَقِيانِ ). ترجمه:(دو دریا را در کنار هم روان کرده و مجاور یکدیگر قرارداده است) با کلمه اجتماع و مجمع فرق می کند التقاء  به معنای برخورد و اجتماع به معنای جمع شدن دریک جا است همچون برخورد دو دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس نزدیک تنگه جبل الطارق یا برخورد خلیج بحرین و خلیج فارس اینها دو خلیج هستند که با هم برخورد می کنند اما در یک دریا یا یک اقیانوس جمع نمی شوند چنان که خلیج عقبه و خلیج سویس در دریای سرخ جمع شده اند.

راهنماي شركت در طرح ميثاق با نور

1- شما در هر تاريخی مي توانيد به گروه ميثاق با نور بپيونديد و شروع به خواندن قرآن كنيد ولي سعي كنيد تا نیمه شعبان یک  دور قرآن را ختم كنيد.2 - در صورتي كه موفق به ختم قرآن نشديد،  ميتوانيد بعدها يك ختم قرآن را بجا آوريد.3– هر صفحه از این جزوه دارای جدولی است که برای 30 صفحه از قرآن برنامه ریزی شده است . ( هر رديف براي تلاوت دوصفحه ) شما براي اينكه برنامه ريزي مرتبي جهت قرائت روزانه قرآن شريف داشته باشيد. در پايين هر صفحه تاريخي براي قرائت30 صفحه تنظيم كنيد . بنحوي كه ان شآءالله تا نيمه شعبان آينده موفق به ختم يك دوره قرآن شويد.

 جهت دریافت دفترچه میثاق با نور اینجا را بزنید

آخرین مطالب

1- بانک ملی ایران 2- سازمان منطق آزاد کیش...
    مقاله را میتوانید از این قسمت دریافت کنید...
مقاله را میتوانید از این قسمت دریافت کنید...

اوقات شرعی

امار سایت

امروز71
دیروز99
این هفته467
این ماه1622
مجموع بازدیدها31139

نظرسنجی

ورود به سایت

باز نشر مطالب پایگاه میثاق با نور تنها با ذکر نام و آدرس میثاق با نور مجاز می باشد.